Na dźwięk słowa endodoncja wielu osobom zamarza krew w żyłach. Jeszcze więcej osób zaczyna się źle czuć, kiedy tłumaczymy, że endodoncja to leczenie kanałowe warszawa. Ten sposób leczenia zębów nie kojarzy się niestety zbyt dobrze, ale prawda jest o nim taka, że jest to ostatnia deska ratunku, po którą naprawdę warto sięgać.

Wskazania do leczenia kanałowego

Kiedy próchnica jest bardzo zaawansowana lub kiedy tkanki wewnątrz zęba są mocno uszkodzone przez inne procesy chorobowe, jedynym sposobem na uratowanie zęba jest usuniecie jego tkanek miękkich i zastąpienie ich przez specjalne cementy i wypełniacze. Tkanki miękkie są zniszczone i tylko będą się psuły. Alternatywą dla ich zastąpienia jest usunięcie całego zęba, a tego nie powinno się nigdy robić, jeśli tylko jest szansa na to, że ząb uda się uratować. Dlatego można powiedzieć, że wskazaniem do leczenia kanałowego jest praktycznie każda sytuacja, w której ząb nie jest całkowicie mechanicznie zniszczony i istnieje szansa wyeliminowania stanu zapalnego.

Przeciwwskazania

Cały czas jeszcze leczenie kanałowe warszawa wykonywane jest tylko w określonym procencie przypadków. Spowodowane jest to dwoma głównymi czynnikami. Przede wszystkim, leczenie kanałowe to zabieg, który nie daje gwarancji wyleczenia zęba. Czasami nawet idealnie przeprowadzone leczenie kanałowe warszawa  nie daje dobrych efektów i konieczne jest usuniecie zęba po jego przeprowadzeniu.

Drugim czynnikiem jest cena tej procedury. Zazwyczaj leczenie kanałowe musi być prowadzone na co najmniej 4-5 sesjach trwających po co najmniej 20-30 minut. Oznacza to wykorzystanie dużej ilości czasu lekarz i jego sporych zasobów. Przekłada się to bezpośrednio na niemały koszt leczenia kanałowego, co niestety odstrasza wiele osób. Tym bardziej, że leczenie kanałowe jest praktycznie refundowane tylko w niewielkim ułamku wszystkich przypadków.